Osrednja tema včerajšnjega obiska varuha človekovih pravic Petra Svetine v Izoli so bili prostorski pogoji delovanja doma upokojencev. Napovedal je, da bo že danes poslal priporočilo na Ministrstvo za solidarno prihodnost, naj nemudoma stori vse potrebne korake za nadomestno gradnjo.
Po ogledu Doma upokojencev Izola je namreč dejal, da ljudje bivajo v pogojih, v kakršnih ne bi smeli, in da jim je kršena najmanj pravica do dostojnega življenja. Poudaril je, da to ni odgovornost vodstva zavoda, ki si prizadeva za izboljšanje razmer, temveč države. Župan Milan Bogatič je pojasnil, da je za rešitev problema, s katerim se soočajo že več desetletij, občina maja lani ministrstvu ponudila tri lokacije, od katerih so izbrali zemljišče ob drevoredu na Prešernovi cesti, v bližini univerzitetnega kampusa v Livadah. Novi dom naj bi imel do 170 postelj, saj so na ministrstvu dejali, da po standardu ne sme biti večji, je še dodal župan.
Svetina je včeraj obiskal tudi Splošno bolnišnico Izola. Kot je dejal, je po pogovoru z vodstvom ugotovil, da so delo organizirali tako, da bolniki čim manj čutijo zdravniško stavko. Tako varuh kot vodstvo bolnišnice pa so zaskrbljeni, kaj bo po stavki, ko se bodo morali soočiti z novimi zaostanki.
Za pogovor z varuhom človekovih pravic v Izoli se je prijavilo 17 ljudi iz Izole in Kopra. Tolikšnega zanimanja po koncu epidemije koronavirusa še ni bilo, je povedal Svetina. Kot je pojasnil, ljudje niso zastavljali vprašanj, ki bi bila specifična za območje slovenske Istre, temveč so predstavljali podobno problematiko kot drugod po Sloveniji.
Občina Izola