Epidemija je zaznamovala tako obliko kot vsebino 6. Foruma jadransko-jonske regije. Kljub srečanjem, ki so 11. in 12. maja v veliki meri potekala preko spleta, je dvodnevni dogodek spremljalo skoraj 1000 udeležencev, med njimi mnogi evropski ministri. V središču razprav pod sloganom Na obalah skupnega morja so gostje razpravljali o okrevanju in odpornosti držav po epidemiji, zeleni povezljivosti in modri rasti ter širitvi EU na zahodni Balkan. Te teme napovedujejo tudi obdobje prihajajočega slovenskega predsedovanja Svetu EU.
Strategija Evropske unije za jadransko-jonsko regijo združuje štiri države članice EU (Grčijo, Hrvaško, Italijo in Slovenijo) ter pet držav, ki si prizadevajo za priključitev k uniji (Albanijo, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Severno Makedonijo ter Srbijo). Na nedavno izpeljanem forumu, ki je potekal v organizaciji Občine Izola znotraj javnega zavoda za spodbujanje podjetništva, so z Izolsko deklaracijo medse sprejeli še novo, deseto članico, Republiko San Marino.
Poseben poudarek deklaracije je na finančno podprtih nacionalnih in evropskih kohezijskih programih, ki med drugim vključujejo načrt za okrevanje po pandemiji koronavirusa ter Zeleni dogovor, katerega namen je prevzeti vodilno vlogo v svetovnem boju proti podnebnim spremembam. Članice se zavzemajo tudi za širitev EU na države zahodnega Balkana. Strategija EUSAIR kaže primer dobre prakse vzajemnega delovanja vseh članic, ki so si med sabo enakopravne in krepijo tiste države, ki si šele prizadevajo za polnopravno članstvo.
Izolska deklaracija opredeljuje ključna področja Strategije EUSAIR, zeleno povezljivost na ravni energetike in transporta, trajnostni turizem ter kakovost okolja v povezavi z morjem, ribištvom in načrtovanjem dejavnosti na morju. Hkrati opozarja na mlade – populacijo, ki bo zaradi okoljske problematike in posledic pandemije najbolj prizadeta.
Mladim je bilo namenjeno tudi tekmovanje v iskanju najbolj inovativnih podjetniških idej Mladi POPRI, ki ga je organiziral Primorski tehnološki park za dijake in študente vseh devetih držav regije. Najboljšim in najbolj kreativnim idejam več kot 2000 mladih iz vseh devetih držav EUSAIR so podelili priznanja na zaključni slovesnosti.
Na pobudo Izolske deklaracije so bile prvič podeljene vetrnice odličnosti in častni nazivi ambasadorjev makroregionalnih strategij, s katerimi so nagradili najbolj izkušene in zaslužne za širitev ideje tudi na druga področja javnega življenja, s priporočilom, da ta priznanja postanejo tradicionalna.
Slovenija je bila pohvaljena za odlično predsedovanje kljub nepredvidljivim družbenim razmeram v tem času, vodenje Strategije pa je simbolično prevzela Albanija. Albanska zunanja ministrica Olta Xhacka je poudarila, da bodo nadaljevali z dobro prakso slovenskega predsedovanja, ki se je posebej osredotočilo na mlade.
Foto: Tomaž Primožič