Razzak Jubayer: Sin Zemlje in »Zemljin sin«

Komaj se je dobro začelo leto 2019, pa se je v Galeriji Runa, v Apolonovi palači, v srcu Pirana, že zgodila prva letošnja slikarska razstava. Avtor umetnin je domači piranski umetnik iraških korenin, Razzak Jubayer, akademski slikar, grafik in galerist,  kateri se med drugim ukvarja z eksperimentalno fotografijo. Sam sebe opredeljuje kot modernega dadaista. Poleg Galerijske trgovine na Tartinijevem trgu, kjer so na voljo slike, nakit in kipci z orientalskimi motivi, Jubayer že šest let vodi Galerijo Runa. V preteklih letih je postavljal razstave v Galeriji Lera, sedaj pa s svojim delom nadaljuje v Galeriji Runa. Tako je skupno postavil že več kot osemdeset razstav.

Mednarodno uveljavljeni umetnik, Razzak Jubayer, je mladost preživel na jugu Iraka, kasneje pa ga je pot zanesla v Slovenijo. Podobe in spomini iz domovine njegovega otroštva so ga močno zaznamovali. Kljub temu, da po njegovih rodnih krajih še dandanes divja vojna, se je umetnik distanciral od nasilja in pri sebi razvija pozitivne sufistične vrednote. Preko simbolov v svojih delih sporoča, da je svet kot družina in da vsi smo del te družine. Ostaja odprt in v koraku s časom ter prostorom, kjer biva, tako da bi nekatera njegova dela – zaradi liberalnih pogledov – v arabskem svetu bila prepovedana.

Sufizem predstavlja njegovo duhovno pot, to pa je asketsko naravnana veja muslimanske vere, katere osnovno načelo je biti dober. Vodilo posameznika je pri tem preprosto: slediti Lepoti – lepim mislim, lepim dejanjem, lepim slikam. Kot pravi umetnik sam: »In Good we believe.« Za svoje mesto je Razzak izbral Piran, iz katerega že več desetletij črpa močan vir navdiha. Tu umetnik živi asketsko življenje. Čas posveča sebi in svojemu poslanstvu: Ljubiti svet. Najnovejša umetnikova razstava se imenuje »Zemljin sin II«. Od novembra 2018 do danes je prvi del razstave na ogled v naši slovenski prestolnici, v Salonu Maxi Marketa. Del umetnin je do nadaljnjega na voljo za ogled v Ljubljani, drugi del razstave pa na slovenski obali, v Piranu.

Razstava nosi sporočilo solidarnosti in pripadnosti veliki družini sozemljanov. Gledalca popelje skozi različna ustvarjalna obdobja slikarja Jubayerja. V njegova dela je vtkan pridih orienta. Slike nas popeljejo na popotovanje v čas Šeherezade in arabskih pravljic, obenem pa umetnik niza tudi sodobne motive in aktualne družbene tematike. Na sami otvoritvi, v petek 11. januarja 2019, smo bili v Galeriji Runa počaščeni s kar nekaj gosti, med drugim s častnim gostom, novim županom mesta Piran, Đenijem Zadkovičem. Gospod župan je srčno pozdravil umetniško srenjo in toplo pohvalil bogato ustvarjalno zakladnico našega domačega umetnika Razzaka Jubayerja.

Z veseljem smo zopet, kot že na ljubljanski otvoritvi razstave, sprejeli mladega primorskega kantavtorja Jureta Lesarja, ki je dobre volje in privzdignjenega duha srčno odpel pesem »Zemljin sin« s katero nagovarja umetnika Razzaka samega. Saj je inspiracijo za naslov albuma dobil prav od življenja gospoda Jubayerja, ki se je pred skoraj 40 leti iz Iraka preselil v Slovenijo in se tu bori za svoj obstoj in umetniški uspeh ter radodarno deli svoje znanje ter dobrosrčnost med bližje in daljne sozemljane.

Ime razstave je izposojeno po nazivu glasbenega albuma »Zemljin sin« iskrivega ustvarjalca Lesarja. Istoimenska skladba je pred kratkim postala ena najbolj priljubljenih pesmi na Radiu Capris. Jure je bistroumno ujel družbeno dogajanje v pesniški jezik in prijetno za uho melodijo. Razzakova življenjska zgodba mu je bila za navdih, ki poslušalcem za trenutek omogoča, da najdejo svojo notranjo svobodo.

Glasbenik nam je odigral in zapel: “Biti Zemljin sin, pomeni pripadnost Zemlji in lepoti kraja, v katerem živimo; da si človek, ki ima rad svoj planet in da si del njega.” Razzak je po duši in naravnanosti sufist, ki skozi lepoto vidi in gleda Boga. Išče pot do večnosti… Najlepše slike pa umetnik, pravi, še ni naslikal…

»Vsak otrok je moj otrok. Vsaka mati je moja mati.« To je filozofija delovanja in duhovnega življenja piranskega ustvarjalca Razzaka Jubayerja.

Devina Flores, Zavod RUNA

 

 

Sorodni članki