Kronika: 27.11.2019

Policisti Policijske uprave Koper so v zadnjih 24ih urah intervenirali v 39 nujnih primerih in na številko 113 prejeli 124 klicev. Obravnavali so šest prometnih nesreč, v katerih je nastala premoženjska škoda, in zasegli eno vozilo. S področja kriminalitete so obravnavali štiri tatvine. Dvakrat so intervenirali zaradi kršitev javnega reda in miru in enkrat zaradi nasilja v družini.

V Kopru je nekdo s parkiranega skuterja ukradel vse štiri smerokaze.

Popoldan so koprski policisti ustavili voznika osebnega avtomobila, ki je vozil kljub izrečenemu ukrepu prepovedi vožnje. Avto so mu zasegi, sledi obdolžilni predlog.

Izolski policisti obravnavajo nasilje v družini. Nasilnežu sledi kazenska ovadba.

Ustavimo nasilje!
Smo v tednu boja proti nasilju. Postavimo ničelno toleranco do vsakršne oblike nasilja. Nasilje ima številne posledice tako za posamezne žrtve kot tudi za družbo. Prizadene na milijone žensk in otrok po svetu, ne glede na njihovo narodnost, starost, versko ali osebno prepričanje, družbeni položaj, telesne sposobnosti in spolno usmerjenost. Nasilje ni sprejemljivo!

Prijavite nasilje! Zaskrbljujoče je dejstvo, da tako nasilje nad ženskami kot tudi nasilje v družini velikokrat trajata več let, preden nanje postane pozoren kdo izven družine in se aktivno vključi v iskanje pomoči za žrtev. Ženske in otroci nasilja v družini velikokrat ne prijavljajo zaradi strahu, sramu, neozaveščenosti, občutka lastne krivde in brezizhodnosti položaja ter zaradi groženj in maščevalnosti storilca. Nekatere žrtve mogoče niti ne vedo, kam po pomoč in kaj se bo zgodilo po prijavi nasilja, včasih pa razlog za vztrajanje v nasilnem odnosu izhaja iz družbene podobe “popolne” družine in tradicionalne vloge ženske. Ženske – še posebej, če imajo otroke – se velikokrat nimajo kam umakniti ali pa zaradi socialne izoliranosti nimajo razvite mreže odnosov, ki bi jim lahko izven družine v tej situaciji nudili podporo in pomoč.

Da lahko policija posreduje in žrtvam zagotovi pomoč, je treba nasilje
prijaviti. Žrtve lahko nasilje prijavijo takoj, ko se zgodi, lahko pa tudi kasneje, in sicer na:
– telefonski številki policije za klic v sili 113,
– na lokalni policijski postaji,
 na policijski upravi ali
– na okrožnem državnem tožilstvu.

Ker ženske in otroci pogosto nasilja ne prijavljajo, imajo v tem primeru neprecenljivo vlogo prijatelji, sorodniki, sošolci, sodelavci, sosedje, ki nasilje vidijo oz. slišijo in ga lahko tudi prijavijo, žrtvam pa tako nudijo konkretno pomoč in jih razbremenijo občutkov krivde.

Vabljeni v petek, 29. 11., v Planet Tuš v Kopru, ker vam bodo policisti in predstavniki nevladnih organizacij predstavili svoje delo na področju boja proti nasilju.

Ilegalne migracije

Na območju PU Koper smo od torka, 26. 11. 2019 od 6.00 ure, do danes, 27. 11. 2019 do 6.00 ure, obravnavali 2 osebi, oba državljana Afganistana, ki sta nedovoljeno prestopili državno mejo med Hrvaško in SLovenijo. Postopki še potekajo.

Sorodni članki