Dogodek in pol proti odpadkom

S podpisom Zelene listine sta javno podjetje Komunala Izola in občina Izola kot prva podpisnika začela ozaveščevalno akcijo  o pomenu prednostnih načinov ravnanja z okoljem, ponovni uporabi in preprečevanju nastajanja odpadkov v izolskih javnih ustanovah. Pobuda je nastala v sodelovanju med izolskim komunalnim podjetjem in Okoljem Piran zato, da javne ustanove in njihove zaposlene podprejo na področju zelenega, okolju prijaznega poslovanja in življenja. Drugi vrhunec je bil izkustveni dogodek izmenjave oblačil in modnih dodatkov, namenjen predstavnicam javnih ustanov.

S pismom o nameri in swap zabavo sta izolski župan Danilo Markočič in direktor Javnega podjetja Komunala Izola, Denis Bele, zaključila evropski teden zmanjševanja odpadkov. Gre za eno najuglednejših in najprepoznavnejših ozaveščevalnih akcij EU na področju odpadkov, ponovne uporabe in zmanjševanja odpadkov na izvoru. S tem sta zaposlenim v javnih upravah podelila osrednjo družbeno vlogo vzornic in vzornikov ter komunikatorjev. Cilj podpisa zelene listine je zavest o prednostnih načinih ravnanja z odpadki, preprečevanju njihovega nastajanja in ponovni uporabi. Pri tem gre za prenos dobrih praks iz Okolja Piran, kjer program Zelene javne institucije izvajajo od leta 2005, z namero, da bi te vrednote utrdili v celotni skupnosti in z vsakim občanom.

 »V soboto začenjamo v Izoli z otvoritvijo Ledenega otoka, kjer bodo gostinci poslovali brez plastične embalaže«, je o usmeritvah k zmanjševanju odpadkov na izvoru, povedal župan Danilo Markočič.

Menjava oblačil za predstavnice javnih ustanov, ki je bila danes vzorčno predstavljena v Manziolijevi palači v Izoli, pa je del projekta Uporabni odpadki, ki ga financira Evropski sklad za regionalni razvoj in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Projekt povezuje štiri partnerje: Komunalo Izola, Okolje Piran, Zavod za trajnostni razvoj in turizem Istre IstraTerra ter  podjetje Laky sortiranje, in je  omogočil  vzpostavitev in odprtje Centra Uporabnih Predmetov na Muzčevi uici v Izoli. V času od odprtja, spomladi letos, ima center vsakodnevno visok obisk. Uporabniki izmenjujejo knjige, otroške igrače, posodo, čevlje, modne dodatke in druge reči. Daleč pred vsemi predmeti prednjači izmenjava oblačil.

Razvoj Centra uporabnih predmetov je tako narekoval nadgradnjo današnjega dogodka s “swap” formulo izmenjevalnice oblačil in modnih dodatkov, pod taktirko Društva za razvoj kulture ponovne uporabe KUP kultura. Na dogodek so bile povabljene predstavnice izolskih javnih ustanov, da bi  izkusile, kako preprosta in učinkovita je lahko praksa izmenjave.

Izkustveni dogodek v organizaciji Komunale Izola je dopolnila razstava unikatnih oblačil iz odsluženega jeansa novogoriške ustvarjalke Ane Jug. Oblekle so jih tudi vzornice izmenjave in ponovne uporabe: izolska podžupanja Agnese Babič, flavtistka Alenka Zupan in oblikovalka nakita Sandra Kocjančič. Zanje je izmenjava oblačil alternativa hitri modi in predvsem odziv v prid zmanjševanju onesnaževanja, saj je tekstilna industrija drugi največji onesnaževalec na svetu.

V javnem podjetju Komunala Izola ugotavljajo, da je ločevanje odpadkov med občani sprejeto in tudi uspešno. Na današnjem dogodku, je direktor Komunale Izola, Denis Bele z navdušenjem povedal: »Z današnjim podpisom »Zelene listine«, Javno podjetje Komunala Izola, prenaša javnim ustanovam v občini Izola, zavezo k dvigu okoljske ozaveščenosti in zavzemanju, da v nadaljnjih korakih, na športnih, kulturnih in drugih javnih prireditvah, prenehamo z uporabo plastične embalaže. In prepričan sem, da nam bo skupaj uspelo.«


Sorodni članki