Več kot 200 potapljačev iz Slovenije in Hrvaške je očistilo morje na petih lokacijah v Piranskem zalivu. Zahvaljujoč veliki ekološki akcji Čiščenje brez meja ob mandračih v Piranu in Savudriji je očiščeno morsko dno ob kampu Veli Jože, v Zambratiji in Bašaniji. Tako so odpadki odstranjeni s površine 50 kvadratnih kilometrov. Udeleženci akcije so poudarili, da odpadki v morju nimajo nacionalnosti in da morajo države sodelovati v skrbi za prihodnost morja.
“80 % odpadkov v morju je odvrženih s kopnega, a 80 % teh je v bistvu plastika. Ta pa kadarkoli postaja mikroplastika, ki prihaja v prehrambeno verigo živih organizmov v morju pa tudi tistih na kopnem. »Prav zaradi tega je potrebna edukacija mladih, da bi se zmanjšala količina odpadkov v Jadranskem morju,” je rekel dr. sc. Mario Šiljek, državni tajnik v Ministrstvu za zaščito okolja in energetike.
Nenavaden ulov potapljačev je potrdil njegove besede, saj so med drugim najdeni tudi guma tovornjaka, gradbeni odpadki, plastenke, jogurtovi lončki …
»To prekrasno morje smo dobili v varstvo za prihodnje generacije, zato se do njega moramo obnašati odgovorno. Nažalost, je celo 72 % vseh voda v Evropi onesnaženih z mikroplastiko,« je pojasnil Dubravko Ponoš, direktor Sklada za zaščito okolja in energetsko učinkovitost.
Đenio Zadković, župan Pirana, je rekel, da se čuti v tej akciji duh prijateljstva prebivalcev s tega področja ter dodal:»Državne inštitucije, delovne organizacije in mi sami moramo zbrati moči, da najdemo inovativen in efikasen način, da bi živeli neodvisni od plastike.« Z njim se je strinjal Vili Bassanese, župan Umaga, ter dodal, da je meja tudi zato, da bi združevala, tj. poudarjala bogastvo raznolikosti.
Prijateljstvo sosednjih držav so poudarili tudi Branko Roglić, častni konzul Slovenije na Hrvaškem, ter Božo Dimnik, častni konzul Hrvaške v Sloveniji. Dimnik se je ob tem predstavil tudi kot najstarejši potapljač na Jadranu ter opozoril, da njegovi zadnji potopi pričajo o zmanjšanju rib ter izropanju morja, kar se težko izboljša.
»Glavni cilj ekološke akcije Čiščenje brez meja je poleg samega čiščenja morskega dna povezovanje hrvaških in slovenskih potapljačev ter prebujanje zavesti otrok in mladih o pomenu ohranjanja morja in narave. Zato je z akcijo povezana IV. Mednarodna otroška potapljaška eko patrola. V njenem sklopu otroci pod vodstvom inštruktorjev potapljanja pomagajo pri čiščenju morja ob obali v kampu Veli Jože, »je pojasnila Andreja Vedrina, direktorica Promocije ronjenja.
»Promocija ronjenja je akcijo organizirala ob podpori družbe Electrolux, ki je del sredstev od pomladne prodaje svojih sesalnikov namenila čiščenju Piranskega zaliva.
Soorganizatorji so Ronilački klub HRVI Nemo-Adriatic, PGD Piran, Zagrebački Holding in njegova podružnica Vladimir Nazor
Zagrebški holding je ponosen, ker ima priložnost biti soorganizator in eden izmed iniciatorjev Mednarodne otroške potapljaške eko patrole. »Všeč mi je, ko vidim najmlajše v tako velikem številu, ker je ravno edukacija od mladih nog eden ključnih faktorjev za očuvanje našega bisera Jadranskega morja«, je sporočila Daniela Franić, članica uprave Zagrebačkog holdinga. Egon Štibilj, vodja civilne zaščite Pirana, je zaključil: »Vsi, ki živimo ob morju, vemo, kaj nam morje daje in ne želimo doživeti, da nam nekega dne servira smeti, ki jih danes mečemo vanj. Tistim, ki to počnejo, želimo sporočiti, da smeti ne sodijo tja.«
Čiščenje brez meja in IV. Mednarodna otroška potapljaška eko patrola potekata pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Hrvaške Kolinde Grabar-Kitarovič in predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja ter pod pokroviteljstvom Ministrstva za zaščito okolja in energetike, Ministrstva za demografijo, družino, mlade in socialno politiko, Sklada za zaščito okolja in energetsko učinkovitost mest Umag in Piran.
Projekt podpirajo zagrebški Urad za delovanje v nujnih primerih, Izobraževalni zavod za javno zdravje »dr. Andrija Štampar«, Društvo slovensko-hrvaškega prijateljstva in Hrvaško društvo Istra iz Pirana.
Da bi udeleženci akcije Čiščenje brez meja doživeli lepoto Jadrana in važnost njegove zaščite, jim je plovbe med Savudrijo in Piranom podaril Edi Germšek, kapetan EKO MAKSIMA, ladje, ki v slučaju ekoloških katastrof lahko pomaga pri čiščenju morja.