Na Ministrstvu za okolje in prostor so v sredo, 9. januarja 2019, pridobili zadnje dovoljenje za odstranitev odpadnih plovil neznanih lastnikov iz Jernejevega kanala in odvoz na ustrezno odlagališče v bližini avstrijskega Gradca. Državna gospodarska javna služba VGP Drava Ptuj, ki med drugim skrbi za urejanje, čiščenje in preprečevanje onesnaženja vodnih in priobalnih zemljišč celinskih voda, je zato danes začela odstranjevati 15 opuščenih plovil brez vidnih registrskih oznak. Ministrstvo ocenjuje, da bodo stroški odstranjevanja in odvoza plovil znašali približno 100.000 evrov.
Začetek del v Jernejevem kanalu so si danes ogledali minister za okolje in prostor Jure Leben, direktor Direkcije RS za vode Tomaž Prohinar in župan Občine Piran Đenio Zadković, ki je zadovoljen, da se je reševanje te težave premaknilo z mrtve točke: »Zdaj bo treba urediti priveze, jih vzdrževati in zanje skrbeti ter izvajati nadzor, da se takšno zanemarjeno stanje ne bo več ponovilo.« O nadaljnjih korakih reševanja problematike Jernejevega kanala se bosta minister Leben in župan Zadković dogovorila na operativnem sestanku, ki bo predvidoma februarja.
Država se je sicer k reševanju problema zavezala že leta 2003, a so tekla leta brez rešitev. Občini Piran je uspelo odstraniti navlako in plovila, ki so se nabrala na kopnem, potopljeni čolni v vodi pa so ostali. Na Direkciji RS za vode zatrjujejo, da imajo z urejanjem kanala dolgoročnejše načrte: »Z namenom celostne ureditve stanja na tem območju so stekla aktivna usklajevanja z Občino Piran. Pričakujemo, da bo podrobnejši način nadaljnje ureditve znan v prihajajočih mesecih,« sporočajo z direkcije. V prihodnjih mesecih naj bi sledili inšpekcijski nadzori nad drugimi plovili, pozneje pa beleženje vseh, ki bodo vpluli ali izpluli iz kanala.