Občina Piran in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije v okviru projekta REFREsh, 12. septembra 2020, organizirata Dan industrijske dediščine “Kreativna Istra v Monfortu”. Dogodek je namenjen vsem, ki bi želeli doživeti kulturni utrip prostora, ki v zadnjem času postaja stičišče kulturnih in kreativnih industrij.
Obiskovalke in obiskovalce čaka pester program
Od 10. do 19. ure se bodo v Monfortu zvrstile številne aktivnosti. Obiskovalke in obiskovalci se bodo lahko sprehodili po kreativnem sejmu z ilustracijami, nakitom in kulinaričnimi produkti ter vstopili v “dnevno sobo”, ki bo z gledališko predstavo in glasbenimi ter drugimi performansi poskrbela za pestro kulturno dogajanje.
Na ogled bodo tudi številna kreativna dela:
– Razstava TO SI TI: fotografije kostumov in maske (Vanja Stojanović, Neli Paspal, Marina Kocjančič, Tanja Petelin, Sara Barut),
– Društvo Trajna: leseni in papirnati izdelki iz invazivnih rastlinskih vrst,
– Tinka Leskovšek: ilustracije,
– Natja Jankovič: leseni umivalniki,
– Sandra Kocjančič: avtorski sodobni nakit
– in druga kreativna dela.
Dogodek bo hkrati tudi priložnost za spoznavanje dobrih praks in kreativno druženje, svoje delo bo tako predstavil Center za kreativnost, interdisciplinarna platforma, ki povezuje, promovira, predstavlja in podpira dejavnosti in razvoj kulturnega in kreativnega sektorja v Sloveniji.
Za izobraževalno noto dogodka bomo poskrbeli z brezplačno predstavitvijo razvoja projektne ideje, ki jo bo vodil Borut Jerman, podpredsednik PiNE in eden izmed koordinatorjev projekta RUK (Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture), s številnimi leti izkušenj na področju projektnega dela.
Za glasbeni program pa bo skrbel Radio NOR.
O projektu REFREsh
Občina Piran je partner v projektu REFREsh – Rural rEvitalisation For cultuRal hEritage, ki se izvaja v okviru Programa Interreg Srednja Evropa. Projekt je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in obsega skupno 10 partnerjev iz petih držav (Italija, Madžarska, Nemčija, Hrvaška in Slovenija). Projekt traja od 1. 7. 2017 do 30. 9. 2020, njegova skupna vrednost je 2.023.344,09 evrov, od tega znaša delež Občine Piran 181.555,30 evrov.
Namen projekta je ponovno oživiti oziroma revitalizirati opuščene industrijske objekte s ciljem preoblikovanja v družbeno koristne objekte. V okviru projekta se je doslej pripravilo 5 regionalnih strategij in Priročnik za integracijo novih kulturnih vsebin, pri nastajanju dokumentov pa se je vključilo vse deležnike, od lokalnega prebivalstva do lokalne politike, saj je namen, da objekti dobijo vsebine, ki bodo privabile čim več ljudi in v objekte vtisnile “novo življenje”. Prav to, novo življenje, zdaj živi tudi spomenik kulturne dediščine, skladišče soli Monfort.