25. februarja sta bila na Občini Piran predvidena srečanje in tiskovna konferenca z župani bližnjih istrskih mest, društev in drugih interesnih skupin, skupaj z mirovniki 2. svetovnega pohoda za mir in nenasilje, ki so od oktobra 2019 na poti okrog sveta.
Žal je bil dogodek zaradi izrednih razmer v sosednji Italiji odpovedan v Piranu, Trstu, Dolini in Miljah. Kljub temu je župan Pirana Đenio Zadković v Pomorskem Muzeju Piran skupaj z direktorjem muzeja Francom Jurijem in predsednikom Italijanske Unije Mauriziem Tremulom sprejel delegacijo mirovnikov različnih narodnosti, ras in kultur, ki so poleg pisanih transparentov prinesli s seboj val upanja v obliki enotnega sporočila o miru.
Župan je izrazil naklonjenost in podporo ideji mednarodnega zaliva miru ter s podpisom pisma o nameri o sodelovanju na 2. svetovnem pohodu za mir in nenasilje dodal Piran na zemljevid 159 dni dolge poti, ki se bo 8. marca, ob dnevu žena, zaključila v španskem Madridu.
Vodja delegacije Rafael de la Rubia, ustanovitelj, promotor in voditelj 1. in 2. svetovnega pohoda »World without Wars and Violence«, se je zahvalil za sprejem in delil izkušnje s terena. Meni, da so za širjenje sporočila o svetu brez vojn in nasilja zelo pomembni manjši kraji. Zakaj? Delovanje manjših krajev, tudi posameznikov, je pomembno na simbolni ravni, saj jim večji kraji sledijo.
Za primer je navedel Kostariko, eno manjših državic v Srednji Ameriki, s komaj tremi milijoni prebivalcev, kjer so se akademiki, misleci, študentje idr. povezali z namenom izmenjave mnenj o tem v kakšni Ameriki bi radi živeli. Kostarika je namreč že od leta 1948 edina država brez vojske in je kot taka mirovnikom zelo prijazna. Na drugi strani je Rafael de la Rubia navedel primer iz Srednje Azije, kjer se predstavniki iz Indije in Pakistana, zatekajo v majhno državico Nepal, iz katere lažje delujejo.
Župan se je na omenjene misli navezal in predstavil svoja prizadevanja za dobre odnose, kjer je izpostavil primer tovrstne prakse v obliki sodelovanja med občinama Piran in Umag. Dodal je, da lahko tovrstno delovanje predstavlja dober zgled Ljubljani in Zagrebu.
Maurizio Tremul, predsednik Italijanske Unije iz Kopra, je v prispevku poudaril, da delovanje Italijanske Unije in Nacionalne skupnosti Italijanov v Sloveniji in na Hrvaškem stremi k povezovanju in spodbujanju dialoga. Zavzema se za vrednote kot so: mir, nenasilje, sobivanje različnih kultur ter spodbujanje medkulturnega dialoga na dnevni ravni. Opozoril je na več vrst nasilja, kot so kriminal, vrstniško nasilje, nasilje v družini… Zelo pomembno je osveščati mlade in jih naučiti, kako se spopasti s konflikti ter jih obvladati s kompromisi, kar lahko dosežemo s predajo ustreznih vrednot mlajšim generacijam.
Prav zato so bili v projekt vključeni dijaki Gimnazije Piran (GEPŠ), ki so z zanimanjem sodelovali pri pripravah na srečanje z mirovniki. Strinjali so se, da lahko z osveščanjem in spremembami lastnih ravnanj prav vsak prispeva k boljši prihodnosti. Dijaki so oblikovali tovrsten načrt delovanja za šolo.
Rafael de la Rubia je na koncu vzbudil občutek negotovosti, s katerim se srečujejo pri prizadevanjih za Sredozemsko območje brez jedrskega orožja in jedrske energije, h kateremu stremijo med drugimi Združeni narodi in Svet Evrope. Zato je pozdravil vsakršne mirovniške iniciative, tudi Forumu